نمایشگاه سفره‌های افطاری با نگاهی برون‌مرزی برپا می‌شود

خبرگزاری فارس: نمایشگاه سفره‌های افطاری از 17 تیرماه در گالری 1 خانه عکاسان برپا خواهد شد.

خبرگزاری فارس: نمایشگاه سفره‌های افطاری با نگاهی برون‌مرزی برپا می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی دبیرخانه دائمی مسابقات فرهنگی سفره‌های ایرانی اسلامی، نمایشگاه عکس سفره‌های افطاری 4 در آستانه آغاز پنجمین سال این مسابقات و ماه مبارک رمضان در گالری شماره 1 خانه عکاسان برپا می‌شود.

بر اساس این گزارش، این نمایشگاه از دو بخش اصلی و جنبی تشکیل شده است. بخش اصلی این نمایشگاه شامل 21 اثر از 15 هنرمند از نقاط مختلف ایران و با موضوع سفره‌های افطاری در کشور عزیزمان است که در سال گذشته در چهارمین دوره مسابقه عکاسی از سفره‌های افطاری شرکت کرده و به نمایشگاه راه پیدا کردند.

در بخش جنبی هم 15 عکس از عکاسان پیشکسوت، اباصلت بیات و بهزاد فیروزی، با موضوع افطاری در کشور‌های قطر و پاکستان به نمایش درخواهند آمد.

بر اساس این گزارش، آثار شرکت‌کنندگان نسبت به سال‌های گذشته به لحاظ کیفی متنوع‌تر و به لحاظ کمی هم از بین بیش از 570 تک عکس و 23 مجموعه عکس ارسال شده به دبیرخانه این مسابقات، 12 مجموعه و بیش از 200 تک عکس به داوری نهایی راه پیدا کردند؛ این در حالی است که بر اساس اعلام هیئت داوران که متشکل از محمد ستاری، محمد مهدی رحیمیان و رسول اولیا‌زاده بود، امکان انتخاب آثار بیشتری وجود داشت که بنابر سیاست‌های اعلام شده توسط دبیرخانه، جهت بالاتر بردن کیفیت آثار ارائه شده در نمایشگاه، سخت‌گیری بیشتری اعمال شد.

این گزارش حاکی است سه نفر برتر این دوره از مسابقات عبارتند از: امیر عنایتی از تربت حیدریه نفر اول، مسلم نائینی از تهران نفر دوم و مهدی عقیقی از قوچان نفر سوم که به ترتیب 6 میلیون، 5 میلیون و چهارمیلیون ریال جایزه نقدی به همراه لوح تقدیر و گواهی شرکت در نمایشگاه را دریافت خواهند کرد.

یکی از آثار میثم امانی هم شایسته تقدیر شناخته شد.

اسامی هنرمندان منتخب و تعداد آثار ایشان که به نمایشگاه راه یافته، عبارتند از: آحمد آقاسیانی از تهران با یک اثر، میثم امانی از تربت حیدریه با دو اثر، مهدی حاجیوند از تهران با 4 اثر، محمد خضری مقدم از کرمان با یک اثر، رضا رادپور از مشهد با یک اثر، سارا رجب دوست از تهران با یک اثر، حمیده سلیم‌نژاد از کرج با یک اثر، سید مدیار شجاعی‌فر از اهواز با یک اثر، مهدی عباسی از شهر قدس تهران با یک اثر، مهدی عقیقی از قوچان با یک اثر، امیر عنایتی از تربت حیدریه با 2 اثر، داوود کهن ترابی از کرج با یک اثر، امیر مافی بردبار از قزوین با یک اثر، احسان مولایی‌زاده از تهران با یک اثر و مسلم نائینی از تهران با یک اثر.

محمدصالح حجت‌الاسلامی، طراح و دبیر این مسابقات برپایی این نمایشگاه را آغازی بر دور جدید این مسابقات قلمداد کرد و معتقد است: گرچه با عکس‌هایی از عکاسان ایرانی از سایر نقاط جهان در این نمایشگاه روبرو هستیم اما این حرکت را گامی به سوی بین‌المللی کردن این مسابقات و نمایشگاه می‌دانیم. گامی که برای یک جشنواره با منشاء مردمی و خصوصی دشوار و بزرگ اما برای موضوع زیبای این مسابقه ذاتی و الزامی است که امیدواریم با کمک خداوند متعال و همت هنرمندان و هنردوستان همیشه همراه ما، این مرحله هم به خوبی اجرا شود.

دبیرخانه این مسابقات در صدد است تا در روز چهارشنبه آینده با حضور اساتید و هنرمندان و اصحاب رسانه جلسه نقد و بررسی آثار و این جشنواره را هم برگزار نماید.

این نمایشگاه از روز شنبه 17 تیرماه 1391 در گالری شماره 1 خانه عکاسان ایران واقع در خیابان سمیه، نرسیده به حافظ، حوزههنری از ساعت 17 افتتاح می‌شود.

عموم علاقمندان می توانند از این نمایشگاهتا 21 تیرماه همه روزه از ساعت 9 تا 19 دیدن نمایند.

این مسابقه با مشارکت خانه عکاسان ایران و موسسه توسعه هنرهای معاصر در سال گذشته برگزار شد و به‌زودی فراخوان پنجمین دوره این مسابقات منتشر خواهد شد.

مسابقات فرهنگی هنری سفره‌های ایرانی اسلامی از سال 1387 اجرا شده و در سال گذشته به ثبت رسمی رسیده است.